26 Kasım 2011 Cumartesi

Fransızca zor, Fransızlar için bile...

5. Fransa Cumhuriyeti (1958-)'nin tek sol kanat Cumhurbaşkanı olan François Mitterand'ın eşi Danielle Mitterand'ın ölümü üzerine Cumhurbaşkanlığı Ofisi'nden yayınlanan duyuruda altı tane ciddi sözdizimi hatası bulunmuş. Yorumsuz.

President's office red-faced over bad French grammar

Güncelleme: Bu yazının yazıldığı tarihte François Hollande henüz seçilmemişti.

21 Kasım 2011 Pazartesi

Çok Yaşa Bora Teknik

Ankara'daki güzide fotoğraf makinesi tamiri mekanımız olan Bora Teknik'e bir kez daha hayran oldum. F100'ümü düşürüp diyafram kontrol sistemini bozduktan sonra Nice'de tamir ettirebileceğim bir yer aramış ve aynen Bora Teknik gibi içi film makine dolu olan ve güzel insanlar tarafından işletilen bir atölye bulmuştum. Ancak bir iki kurcaladıktan sonra bana tamirin makinenin fiyatından fazlaya çıkacağını söylemişlerdi ve makinemi Türkiye'ye göndermekten başka çarem kalmamıştı. Bu arada da bir kaç haftamı aldı ama sorunun nerede olduğunu buldum, ayarları ne şekilde yaparsam yapayım diyafram en kısık değer olan 22'ye getiriliyor ve film o şekilde pozlanıyordu. Neyse, bir arkadaşımla gönderdim, ardından da Bora Teknik'e diğer ihtimallerle zaman kaybetmemeleri için uzunca bir e-posta yazdım ve durumu açıkladım. Arkadaşım İstanbul'a gittiğinde Ankara'ya kargoladı ve ertesi gün Bora Teknik'ten kendisini aradıklarını ve benim telefonumu beklediklerini söyledi. Aradım, sorunun çözümü ile ilgili yöntemi ve ücreti söylediler ve anlaştık. Ancak konuşma sırasında şunu farkettim, e-postamı hiç almamışlardı (e-posta hesaplarındaki bir sorundan dolayı) ve muhtemelen ilk bakışlarında bir kaç haftamı alan ve buradaki "en deneyimli" tamircinin çekindiği/üşendiği sorunu buldular ve çözümüyle döndüler. Sen çok yaşa Bora Teknik!

Neye Niyet Neye Kısmet

Fransa'ki umulan ve bulunan hayatlarımın karşılaştırmasını şu şekilde özetleyebilirim. Işıkla boyama ya da kısmi aydınlatma gibi fotoğrafik oyunlar için getirdiğim fenerimi Sophia Antipolis'te hava karardıktan sonra otobüs durağımı bulabilmek ve yürüdüğüm ormanlık yolda bir şeye takılıp hasbelkader bir yaban domuzunun üzerine düşmemek için kullanıyorum. Ki bugün okuduğum şu haber ile ormanlık alandaki domuzlara artık alışmam gerektiğini hissettim. Buyrunuz efendim, Virgin Megastore'da paniğe sebep olan yaban domuzu. Voila!